Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bungalov Evler
#1
Bungalov evler Türkiye’de konforlu  ve doğa ile baş başa bir tatil geçirmek isteyenlerin sıkça tercih ettikleri konseptlerden biri olmaya başlamıştır. Son yıllarda oldukça yaygınlaşan Bungalov evler Türkiye'nin hemen hemen her bölgesinde hizmet vermektedir. Birçok beş yıldızlı otel de içleri oldukça lüks döşenmiş bungalov evler yaparak misafirlerini ağırlamaktadır. Fakat bungalov evlere daha çok doğal güzellikleriyle dikkat çeken bölgelerimizde rastlanmaktadır. Karadeniz, Akdeniz ve Ege en çok bungalov evin olduğu bölgeler olarak dikkat çekmektedir. Rize Bungalov Evler ve detaylı bilgi için bize ulaşın. Bungalov ev fiyatları ilkbahar ve yaz aylarında yükselirken kış aylarında daha uygun fiyatlı olarak karşımıza çıkmaktadır. Kamp ruhunu biraz daha konforlu hale getiren, bahçesi ve balkonları da olan bu evlerde muhteşem bir tatil geçirmeniz mümkün olmakla beraber hem mental hem de fiziksel olarak da dinlendiren en iyi tatil alternatiflerindendir.
 
Bungalov, başlangıçta Güney Asya'daki Bengal Bölgesinde inşa edilen, günümüzde ise dünya çapında örneklerine rastlanılan bir bina türüdür. Bungalov kelimesinin anlamı ülkelere bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bungalov evlerin ortak özellikleri arasında alçak katlı olması ve veranda bulunması sayılabilir. Bungalov evler Birinci Dünya Savaşı’nda sonra Avustralya ile Amerika’ya bağlı California’da popüler hale geldi. Günümüze geldiğimizde ise Kuzey Amerika ya da İngiltere’de görebileceğiniz bungalovlar küçük bir çatısı olan müstakil ev ya da minyatür ahşap ev görünümündedir. Genellikle ya tek katlıdır ya da eğimli bir çatı üzerine inşa edilmiş ikinci bir kat bulunur.
 
2- Sürekli ya da dönemlik kalmak için bungalov
Bungolovun kelime anlamı ülkeden ülkeye değişkenlik göstermekle birlikte ortak özelliği alçak katlı müstakil bir ev olmasıdır. Bungalov evler ahşap, saman gibi farklı materyallerle inşa edilebilirler. Özellikle ahşaptan yapılma bungalov evler bir ya da iki kişiyi ağırlayacak kapasitede inşa edilip tatil yörelerinde geçici konaklama imkanı sunuyor. Sahil bungalovu ya da su bungalovu olarak da adlandırabileceğimiz bu yapılar genellikle orman içinde yahut denize yakın bir yere inşa ediliyor. Bu tür bungalovlar dönemlik olarak kullanılırken tıpkı standart bir müstakil ev gibi ömürlük kullanabileceğiniz bungolav evler de mevcut. Özel olarak tasarlanabilen bungolar, arzuya göre 2 katlı olabiliyor. Zemin katta çoğunlukla veranda bulunuyor.
 
2.1 - Bungalov tipleri
Amerikan tipi bungalov evler genelde eğimli veya tırtıklı bir çatı üzerine yine eğimli bir çatı ile ön sundurma yahut ana çatının uzantısıyla oluşmuş veranda gibi özellikler barındırır. Bu tür evlerin özellikle eski olanlarında bodrum katı bulunurdu. Dış cephesinde çoğunlukla tuğla taş kullanılmıştır. Dağ evi tipindeki bungalovlarda ise ikinci kat çatı katı şeklindedir. Farklı ülkelerde çatı malzemesi olarak saz kullanılmıştır. Bungalovların genel karakteristik özellikleri ise 1 ya da 2 katlı olması, geniş ve eğimli bir çatı, girişte veranda ile büyük bir sundurma, veranda ve bahçe gibi açık alanlara kolay erişim ve son olarak girişin doğrudan oturma odasına açılması gibi özellikleri sayabiliriz. Dış cephede ahşap, saman, taş gibi farklı malzemeler kullanılabilir.
 
2.2- Türkiye’de sık rastlanır mı?
Bungalov evler Türkiye’de giderek yaygın hale gelmeye başladı. Müstakil ev olarak kullanıldığı gibi özellikle doğa ile iç içe olan bölgelerde daha popüler durumda. Bunun sebebi tatil yörelerinde lüks otellere alternatif olarak küçük bungalov yapıların talep görmesi. Akdeniz, Ege ve Karadeniz bölgelerine bağlı olarak Olimpos, Uzungöl, Kartepe ve Ağva gibi yerlerde rahatlıkla bungalov ev bulabilirsiniz. Bu sayede hem doğa içinde hem de daha ekonomik bir tatil planı mümkün.
 
3- Bungalov ev inşası
Bungalovlar farklı malzemelerden inşa edilebilir ve basit yapılarda illa ki bir mimara ihtiyaç yoktur. Tatil yörelerinde ağırlıklı olarak ahşap bungalovlara rastlarız. Bu tür evler genelde tek katlı, tamamen ahşaptan yapılan ve küçük bir verandaya sahip yapılardır. Yerden yarlaşık 40 cm yukarıya inşa edilir. Ana malzeme ahşap direktler paslanmaz demir ile birlikte toprağa gömülüdür. Daha sonra beton atılır. Bungalov evler genellikle basit bir dikdörtgen olmasına rağmen farklı şekillerde de inşa edilebilir. Tuğla duvarlara sahip bungalovlarda pencereler çoğunlukla yüksek konumda ve çatıya yakındır. Bu mimari teknik sayesinde pencere üzerindeki tuğlaları desteklemek için özel kemer veya lento ihtiyacını ortadan kaldırır. Bununla birlikte iki katlı evlerde pencerenin üstündeki tuğla duvarın üzerine devam etmekten başka seçeneği yoktur.
 
Kaynak:
https://catimerdiveni.wordpress.com/2020...lov-evler/
https://catimerdivenleri.wordpress.com/2...lov-evler/
https://caticikiskapagi.wordpress.com/20...lov-evler/
https://ayturkmimarlik.wordpress.com/202...lov-evler/
https://cekmekatyapimi.wordpress.com/202...lov-evler/
https://pergolatenteyapimi.wordpress.com...lov-evler/
https://ahsapteraskapatma.wordpress.com/...lov-evler/
https://terasbalkonkapatma.wordpress.com...lov-evler/
https://catiaktarmafiyatlari.wordpress.c...lov-evler/
https://merdivenkaplama.wordpress.com/20...lov-evler/
https://akustikkapifiyatlari.wordpress.c...lov-evler/
https://caticikismerdiveni.wordpress.com...lov-evler/
https://sapaltisilte.wordpress.com/2020/...lov-evler/
https://discephekaplamafiyatlari.wordpre...lov-evler/
https://tekerlekliev.wordpress.com/2020/...lov-evler/
https://catikatidekorasyonu.wordpress.co...ngalov-ev/
https://fakrocatipenceresi.wordpress.com...ngalov-ev/
https://meshkaplama.wordpress.com/2020/1...lov-evler/
https://meshcephe.wordpress.com/2020/12/...lov-evler/
Bul
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi