Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
genelpara , dolar yorum , altın yorum
#1
GenelPara web sitesi yatırımcılar için hazırlanmış olan tüm yaş kitlesine hitap eden bir finans sitesidir. Bu site içerisinde döviz kurları, hisse yorumları, altın fiyatları, kripto paralar, ekenomi ve finans'a ait haberler, ve sizleri bir çok konuda bilgilendirecek yazılar genelpara içerisinde bulunmaktadır.
 
Dünyayı döndüren şey paradır. Ekonomiler, ürün ve hizmetler için para değişimine dayanır. Ekonomistler parayı, nereden geldiğini ve değerinin ne olduğunu tanımlar. İşte paranın dolar yorum çok yönlü özellikleri.
 
Bir mübadele aracının ( yani paranın) geliştirilmesinden önce, insanlar ihtiyaç duydukları mal ve hizmetleri elde etmek için takas yapıyorlardı. Her biri diğerinin istediği bazı mallara sahip olan iki kişi, ticaret için bir anlaşmaya girecekti.
 
Bununla birlikte, ilk takas biçimleri, ticareti verimli kılan aktarılabilirliği ve bölünebilirliği sağlamaz. Örneğin, bir kişinin ineği varsa ama muza ihtiyacı varsa, sadece muz değil, aynı zamanda et arzusu olan birini bulmalıdır. Ya o kişi et ihtiyacı olan ama muz içermeyen ve sadece patates verebilen birini bulursa? Et elde etmek için, bu kişi muzlu ve patates isteyen birini bulmalıdır vb.
[Resim: 74591.jpg]
Mallar için takasın devredilemezliği yorucu, kafa karıştırıcı ve verimsizdir. Ama sorunların bittiği yer burası değil; Kişi muz karşılığında et ticareti altın yorum yapacak birini bulsa bile, bir salkım muzu bütün bir ineğe değer olarak görmeyebilir. Böyle bir ticaret, bir anlaşmaya varmayı ve ineğin belirli kısımlarında kaç muzun değerinde olduğunu belirlemenin bir yolunu bulmayı gerektirir.
 
Emtia parası bu sorunları çözdü. Emtia parası, para birimi işlevi gören bir mal türüdür. Örneğin, 17. ve 18. yüzyılın başlarında, Amerikalı sömürgeciler işlemlerde kunduz postu ve kuru mısır kullandılar. 1 Genel kabul görmüş değerlere sahip olan bu metalar, başka şeyler alıp satmak için kullanıldı. Ticaret için kullanılan metaların belirli özellikleri vardı: geniş çapta arzu ediliyordu ve bu nedenle değerliydi, ancak aynı zamanda dayanıklı, taşınabilir ve kolayca depolanabilirdi.
 
Emtia parasının bir başka, daha gelişmiş örneği, altın gibi değerli bir metaldir. Yüzyıllar boyunca altın, kağıt para birimini desteklemek için kullanıldı - 1970'lere kadar. 2 Örneğin ABD doları söz konusu olduğunda, bu, yabancı hükümetlerin dolarlarını alıp ABD Merkez Bankası ile belirli bir oranda altın karşılığında takas edebilecekleri anlamına geliyordu. İlginç olan, kunduz postu ve kurutulmuş mısırdan farklı olarak (sırasıyla giyim ve yiyecek için kullanılabilir), altının yalnızca insanlar istediği için değerlidir. İlle de yararlı değildir - altın yiyemezsiniz ve geceleri sizi sıcak tutmaz, ancak insanların çoğu bunun güzel olduğunu düşünür ve başkalarının da güzel olduğunu düşündüğünü bilirler. Yani altın, değeri olan bir şeydir. Altın, bu nedenle, insanların algılarına dayanan fiziksel bir zenginlik simgesi olarak hizmet eder.
 
https://www.genelpara.com/
Bul
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi